דף הבית‏ > ‏

טיול להולנד

איך זה שכולם שוטפים את הכלים מיד אחרי האוכל?

האם אופניים כלי תחבורה מקובל?

איך מסבירים לנוער שסמים זה מסוכן אם מוכרים "סמים קלים" בקופי שופס?

 

הולנד היא מדינה שכיף לטייל בה לבד, בזוג וגם עם ילדים. האזרחים חביבים, מסבירי פנים ומדברים אנגלית מצויין. עיירות מוקפות במים, כפריים המשקים שדותיהם במים מתוך התעלה, או סומכים על הטבע שיעשה את שלו. והנוף השליו -נוף ציורי שבו מישורים גדולים בהם רועות פרות, העננים  והאור נראים כלקוחים מציורי האמנים ההולנדיים.

 

ההולנדים אמנם בעלי גישה חופשית לחיים אך עדיין הם שומרים בקנאות על כללי התנהגות ונימוס ועושים את החיים לעצמם ולאורחיהם קלים וכיפיים. למרות זאת הם רדיקליים – "קופי שופס" בצד אמנות וטחנות רוח, שר בממשלה מגיע לישיבות הקבינט רכוב על אופניו, אין הגבלה על הכרזת המיניות בראש חוצות. וגם - קבקבי עץ, גבינה טובה, קפה משובח, אופניים, שדות פרחים, והם עדיין זוכרים את הילד שעצר את המים שאיימו לפרוץ את הסכר.
לעומת זאת הם מרשים כניסה לכל מהגר שרוצה, וכיום ניתן למצוא בכל מקום ואתר מסגד ואנשים בעלי חזות מוכרת לנו, נשים מכוסות ועוד. הם רבים מאד – בעשרים השנים האחרונות יותר ויותר.

ההולנדים מפאת היותם מוכרים כ"ליברלים" חורקים שיניים ושותקים מול ההתגברות הזאת ומקווים שהשמרנות שלהם תסייע. מי כמונו יודעים שזה לא יעזור להם ובעוד עשר שנים יהיו להם בעיות שהם לא חלמו עליהן.

ולמרות השמרנות בניהול החיים הם משתלבים יפה עם שביבים אלקטרוניים זעירים, מערכת ניווט חדשנית - ואנחנו כמטיילים מרוויחים מהעניין.

יש פתגם האומר HOLLAND KOMT FOR  SCHOTLAND  = הולנד היא לפני סקוטלנד (הכוונה: בקמצנות).

ההולנדים אפילו יותר קמצנים ממה שחשבתם. הם לא יודו בכך וינסו להצדיק את האור המועט בבית (מנורה אחת בת 40 WATT) בכך שיש בזה אוירה (או שידליקו רק נרות). אם בארץ אנשים מספרים שמוצר עלה להם כסף רב (כדי שתדע שיש להם כסף, או שהמוצר יקר ערך) הרי ההולנדי תמיד יעדיף לומר עוד פחות מהמחיר האמיתי כדי שתחשוב שהוא בר-מזל ומצא מחיר "מציאה". קצת דומה גם ל"אני לא יצאתי פראייר" שלנו).

פעם לקנות בשוק נחשב לקנות בזול. היום לקנות בשוק זה סטייל. עם המטבע החדש האירו זה בכלל לא זול ואין מציאות.

גבינה טובה תוכל לקנות בסופרמרקט המקומי בכמה אירו פחות מאשר בשוק.בתכנון טיול להולנד יש לקחת בחשבון מספר משתנים:

מטרות הטיול – חופשה, ערך חינוכי-לימודי, בילוי עם הילדים, רומנטיקה

אוכלוסיית המטיילים – צעירים, משפחה עם ילדים, מבוגרים

זמן הטיול – קיץ, חורף, טיול עד 7 ימים, טיול מעל 7 ימים.

אפשרויות כלכליות

 


אביתר במדורודאם
מקומות מומלצים בהולנד

קרולר-מולר kroller muller
חיטהורן - giethorn
ווסטרבורק - מחנה מעבר (שואה)
גרונינגן  - העיר הצפונית
הסכר הגדול
zaanse schans

כפרי הדייגים  (לתיירים)
אוהבים שווקים? - סוגי שווקים באמסטרדם בעברית
באמסטרדם:
בית אנה פרנק - החל ממאי 2016 יש להצטייד בכרטיסים דרך אתר המוזיאון לביקור בשעות 9:00 - 15:30. קישור להזמנת כרטיסים במרשתת
מוזיאון נמו nemo


אביתר ותמר משיטים סירה בחיטהורן