תחבורה בהולנד


אופניים
גולת הכותרת בהולנד אלה הם האופניים: הולנד היא, כנראה, המקום המישורי בעולם, ומערכת אדירה של שבילים מיוחדים לאופניים סלולים בין רוב היישובים במדינה. במחיר שווה לכל נפש ניתן לשכור אופניים ליום שלם, מספר ימים, שבוע ויותר ולטייל, לטייל, לטייל בכיף לצד נופים שקטים וירוקים, יערות ואגמים.

בהולנד יש מיליוני זוגות אופניים, והרכיבה עליהם היא אמצעי התחבורה המושלם הן בעיר והן בכפרים; רק צריך רק להתרגל לרעיון שבשלב זה או אחר של הטיול יכול זוג אופניים להיעלם. גנבי האופניים עלולים לגנוב לכם את כלי הרכב הזול והנפלא הזה. רצוי להצטייד במנעולים (אם האופניים שלכם) בחברת ההשכרה מספקים מנעול כחלק בלתי נפרד מהאופניים.
ניתן לשכור אופניים בכל מקום, אפילו הקטן ביותר. אם אתם לא מצליחים למצוא מקום כזה, פנו לחנות האופניים הנמצאת בכל מקום והם כבר יסבירו לכם (רוב ההולנדים מדברים אנגלית מצויין, אבל גם שם החינוך הוא לא מה שהיה פעם, אז צעירים של היום לא ממש טובים באנגלית).

מוניות

נסיעה במוניות יקרה מאד למטייל הישראלי. רק אם אתם ארבעה ורוצים לנסוע מרחקים קצרים, התענוג הזה משתלם. (למשל, אם מגיעים בטיסה בשתיים בלילה ורוצים להגיע למלון – זה כדאי!)

רכבת

מערכת הרכבות ההולנדית היא מערכת סדירה ויעילה – בשנים האחרונות יש גם לפעמים תקלות כמו למשל: איחור ביציאת הרכבת, הודעה על החלפת רציף רק בהולנדית ואז אתה יושב על רכבת לא נכונה  (רצוי לשאול את העובדים בתחנה לשם בטחון).   הרכבות מקשרות בין תחנת הרכבת הראשית של אמסטרדם  (Centraa Stationl), לבין רחבי הולנד והמדינות השכנות. אפשר לנסוע לבריטניה ברכבת ובמעבורת (יש חברות המציעות חבילה כזאת), או ברכבת יורוסטאר (Eurostar) דרך מנהרת התעלה. הכרטיסים החופשיים של Eurail תקפים  גם בהולנד.  הרכבת המהירה לצרפת THALYS (המרחק אמסטרדם – פריז כ 4 שעות!) – המחירים קצת גבוהים, אך לילדים ומבוגרים - הנחות משמעותיות יש להזמין מקומות מראש, או לסמוך על המזל שיש מקומות פנויים. המקומות מסומנים כמו בטיסה.

אוטובוס

בכל עיר גדולה יש תחנה מרכזית הצמודה לתחנת הרכבת המקומית. מתחנה זו יוצאים אוטובוסים אל כל כפרי האזור. התדירות שלהם משתנה לפי מרחקים ולפי שעות. ניתן לקבל מידע באתר CONNEXXION  הבעיה, האתר הוא בהולנדית (לא הצלחתי למצוא את המהדורה באנגלית שלו).

השכרת רכב

לשכור רכב זה תמיד חלק גדול בתקציב הטיול. בתכנון נכון ניתן לצמצם הוצאה זו. בטיול משפחתי כדאי לשכור רכב, כי זוהי הבחירה הכלכלית הזולה ביותר. הנסיעה בהולנד היא תענוג. כל הולנד מרושתת במערכת כבישים מהירים הסלולים בין אמסטרדם לבין האג, רוטרדאם ואמרספורט (Amersfort), ואפילו הנסיעה ברכב מאמסטרדם לפריז אורכת כשש שעות.  

הנהגים ההולנדים ממושמעים מאד. אם תראה מישהו נוסע בצד שמאל של הכביש, לאחר עקיפה, פגשת קרוב לודאי את אחד הישראלים הרבים המבקרים ונוהגים בה. מתן זכות קדימה – היא הוראה פשוטה כמשמעה – ההולנדים יודעים שלכל רכב הבא מימין יש זכות קדימה. אין מקום לפרשנויות אחרות (כמו אצלנו למשל). אז אם מישהו עושה לך תנועה מגונה, קרוב לודאי שלקחת את זכותו בברוטליות וזה כל מה שנותר לו לעשות. 
היום יש גם זרים רבים בהולנד, שכבר חיים בה כעשרים שנה, מוצאם מארצות הים התיכון והם
"מקלקלים" להולנדים את המוניטין של סבלנות רבה, הדבר קורה בעיקר על הכביש.

המשטרה ההולנדית הנודעת באדיבותה. מטרתה ליצור חיים נוחים ובטוחים לאזרחים אך כלפי פורעי חוק היא נוהגת בתקיפות.  

Comments