דף הבית‏ > ‏טיולים‏ > ‏

פורטוגל

אך פורטוגל, פורטוגל! איזו ארץ יפה, אנשים ידידותיים ומארחים מופלאים, מזג האויר (ספטמבר) נהדר בקיצור - מומלץ!

פורטוגל נמצאת בדרום מערב אירופה. גובלת במבמזרח עם ספרד.  היתה בעבר מעצמה קולוניאליסטית גדולה וחזקה. השפה המדוברת פורטוגזית - מעט אנשים מדברים אנגלית, קצת יותר צרפתית והכי מפתיע שהצעירים שלמדו בבית הספר לא מדברים אנגלית. שפת הסימנים ומילים שהמבקר קולט, או מתכונן להכיר לקראת ביקורו יכולות לעזור המון. 
פורטוגל היא חלוצה בתגליות ואת הסימנים ניתן לראות במקומות רבות ובסימנים רבים עד היום. תקופת התגליות היתה בסוף המאה ה-16, תחילת המאה ה17. אז נסעו הפורטוגלים בעולם, גילו עמים, ארצות, יבשות, מאכלים, בני אדם ועוד.
מנין שמה של פורטוגל? סיפור היסטורי ארוך אך בקיצור: הרומאים פלשו לאזור זה במאה השלישית לפנה"ס. הם התכוננו להתעמת מול צבא קרתגו (מלחמת הפונים השניה) הם השתלטו על האזור שבו שוכן עמק הדאורו (כיום בסביב העיר פורטו) הם אלה שכינו את העיר פורטו PORTU  - זאת אומרת "נמל"  או יותר נכון פורטוקאלה - PORTU CALE . מכאן במהלך השנים נהגה השם פורטוגל - ואם נזכר בשיעורי הערבית נזכור את התפוזים ה"בורתוקלה" - ששמם נגזר מ"פורטוגל".
פורטוגל בעת החדשה - המשטר ששלט בפורטוגל עד 1974 היה דיקטטורה - את הסיבות לכך ניתן למצוא בויקיפדיה. בשנת 1974 אירעה הפיכה שנקראה "מהפכת הציפורנים" - מהפכה לא אלימה. עד היום, בליסבון, ליד הכנסיה שבו השתתפו בני משפחת המלוכה במיסה בבוקר שלפני רעידת האדמה ואחר כך יצאו את העיר, מתקיים טכס "החלפת משמרת" שריד לתקופה שלפני פרוץ הדימוקרטיה.
לי הזכיר הסיפור על היציאה מהעיר בעת רעידת האדמה את הסיפור של פון קלייסט "רעידת אדמה בצ'ילה" - היום סיפור לבגרות (!)
היום פורטוגל ארץ מרהיבה.  נופים של יערות, עמקים, אגמים, נהרות, סגנונות בנייה שונים והבולט בהם השימוש באריחי חרסינה האז'ולזו.

ברצוני להמליץ על פי הטיול שאנחנו עשינו, אבל כל בחירה אחרת יכולה להיות מעולה. 
ראה: מפה