הודעות כלליות לחטיבה עליונה

קישור למאמרה של רות בורשטיין "על מצבה של העברית" 

ממועד קיץ תשע"ז יקראו תלמידים שבחרו באפשרות זו במסגרת שיעורי הבנת הנקרא את המאמר: 
בליבוים, ר' (
תשס"ד). מילות הסיבה כסמן סגנוני: לשון העיתונות הכתובה לעומת לשון משודרת, בתוך: בן שחר, ר' וג' טורי - (
עורכים)  העברית שפה חיה כרך ד: 69-53

הרחבה בעניין זה תישלח במהלך תשע"ו, מידע יינתן בהדרכה 
ובהשתלמויות.

תלמידים, הבגרות שלכם בלשון תשתנה ותכלול תיק עבודות

השנה הבגרות בלשון מתחילה כבר בספטמבר. ציון הבגרות בשפה ובהבעה, כך אנחנו מפרסמים לראשונה, ישתנה, ויורכב בין היתר משורת מאמרים וחיבורים שתלמידים יגישו לאורך השנה

תמר פלד  (גלי צה"ל)  19.8.2015

 

במשרד החינוך משנסים מותניים לקראת שנת הלימודים שתתחיל בעוד פחות משבועיים, וקוראים לתלמידים לרענן את השפה, לחדד לשון ולשפר את רמת ההבעה. לנוכח נתונים לא מספקים ביכולות ההבעה של התלמידים, הוחלט לשלב בציון הבגרות הסופי תיק עבודות שנתי של חיבורים ותרגילי הבעה שיבצעו התלמידים.

הציון יינתן על ידי המורה לפי התהליך שעבר התלמיד בין ספטמבר ליוני וישולב בבגרות הסופית. שיפור ההבעה של ילדי ישראל הוא אחד היעדים שהציב לעצמו השר בנט. "חיבור זה המקצוע האחרון שאותו אפשר ללמד ב'זבנג וגמרנו'. זה תהליך שנבנה בעזרת המורה, שמורכב מלמידה ותרגול. משימות הכתיבה השבועיות מאפשרות לכל ילד להביא את עולמו וכאן התרומה האמתית", אמר בנט.

ההחלטה הזאת מתיישבת עם רפורמת הלמידה המשמעותית של שר החינוך לשעבר פירון שאפשר למורה לקבוע 30% מציון הבגרות הסופי בהערכה חלופית, על ידי עבודות גמר ויוזמות יצירתיות אחרות. תיק החיבורים ישולב בכל התיכונים במסגרת אותה הערכה חלופית, וכך ניתנת עוד הזדמנות לתלמיד להביע את עצמו מלבד בחינת הבגרות.

השאיפה במשרד היא לעודד תרגול שבועי בהבעה, ואם אפשר אפילו יותר. גם בקרב התלמידים יש מי שמברכים על ההחלטה הזאת, כמו אלמוג ממועצת התלמידים בנתניה. "זה רעיון מדהים. זה הופך את הלמידה במהלך כל השנה למשמעותית ולא רק את המבחן הזה בסוף שנה", סיפרה.

לעומתה, תלמידים רבים עדיין מודאגים מהעומס המצטבר בכתה יא', אחרי שפירון ביטל את הבגרויות בכתות י', כפי שמספרת תהל מירושלים. "חשוב שדווקא הדור שלנו שכן כותב יותר ויש לו לא מעט מה להגיד ידע להתבטא בצורה נכונה", אמרה. עם זאת, לדבריה, "חשוב שלא יהיה עומס מיותר שיקשה על התלמידים ויגרום לתוצאות לא אפקטיביות"

מסתבר שמהלך כזה החל בבתי ספר שונים בשנים האחרונות, וכעת משרד החינוך החליט ליישם אותו במערכת כולה. אם אכן התלמידים יידרשו לכתוב מדי שבוע, זאת שאלה שכבר תלויה במורים.

19/08/15 | 07:48Comments